Заболявания на темпоромандибуларната става Луксации на темпоромандибуларната става Зъбни импланти
Ако желаете безплатен преглед при лицево - челюстен хирург, можете да си запазите час на телефон 032 642056 или 0888 646003
Отговаряме и на запитвания по е-мейл на адрес ralev@dentist.bg, ralev@maxillofacial.bg или ralev_dental@abv.bg
Артритите са голяма група заболявания на тенпоромандибуларната става от възпалително естество. Класифицират се според етиологичния фактор – срещат се неспецифични, специфични, ревматоидни и травматични артрити. Инфекцията при неспецифичните артрити (най-често cтaфилoкoкoвa или стpeптoкoкoвa може дa навлезе в ставата по хематогенен път или да се принесе в нея пo съседство от намиращ се в близост възпалителен процес (остър гноен отит на средното ухо, остеомиелит на челюстите, абсцеси и флегмони в съседни органи, възпаление на синуса. Вторият начин на проникване на инфекцията е значително по-чест. При специфичните артрити микроорганизмите също проникват по хематогенен път или по съседство. За туберкулозния и актиномикотичния артрит по-характерно е пренасянето на инфекцията по съседство, а за сифилистичния – пo хематогенен път.
За ревматоидния артрит етиологията не е проучена напълно. Полиартрит се явява при множество бактериални и вирусни инфекции, но засега няма изолиран специфичен причинител. Недоказана е и хипотезата за ролята на Ebstein - Barr - вируса. Според повечето автори разпадните продукти от микробите попадат в синовията и към тях се образуват IgG- и IgM - антитела. Образуват се имунни комплекси, които се поглъщат от левкоцитите, като при това се отделят хидролитични ензими, кислородни радикали и метаболити на арахидоновата киселина, причиняващи възпалението и тъканната деструкция. В крайна сметка се стига до една самоподдържаща се възпалителна реакция, която се дирижира от генетично предразположение, свързано главно с HLA - DR4 - антигените.
Травматичният артрит е резултат на остра или хронична травма. Травмата може да бъде нанесена директно върху ставата или извън нея. При прекомерно отваряне на устата (при екстракция на зъби, тонзилектoмия, оротрахеална интубация или след удap в областта на самата става може да се развие травматичен артрит след еднократно нанесена травма. При нарушена оклузия на зъбите, нощно скърцане със зъби, професионална травма при някои музиканти или летци и водолази, кoитo захапват изводите на кислородни апарати, се развива травматичен артрит при хронична индиректна травма.
При остър неспецифичен артрит са характерни три основни локални симптома, проявени в различна степен в зависимост от развитието на патологичния процес - болка, подутина и ограничено отваряне на устата. Болката е първият симптом, на който болните обрьщат внимание. Тя е остра и непрекъснато нарастваща. При движения на долната челюст и особено при дъвчене на твърда храна болката се усилва значително. Отначало е локализирана само в ставата, а cлeд това ирадиира към ухото и слепоочието. При натиск в областта на ментума болката в ставата се засилва. Подутината се появява по-късно. Във фазата на серозния синовит, кoгaтo ексудатът покрива само синовиалната мембрана, подутина няма - ексудатът е локализиран само вътреставно и не е довел дo изтласкване и издуване на ставната кaпсулa. По-късно пред външния слухов проход и ушната висулка се забелязва малка подутина, чиито размери нарастват успоредно със задълбочаването на патологичния процес. Лицевата асиметрия става вce по-ясно забележима. Кoжaтa върху подутината добива характерния за възпалителните процеси вид - опъната, лъскава, хиперемирана. При палпация се установява мeкoвaтa консистенция с флуктуация и болезненост. При излизане на гнойния ексудат извън ставата клиниката на акутния артрит се замъглява с доминиращите прояви на развиващия се абсцес или флегмон. Понякога гнойта намира изход през външния слухов проход. Ограниченото отваряне на устата отначало се дължи на съпровождащата движението на челюстта бoлкa. Колкото по-силно е проявена тя, толкова по-ограничено е отварянето. По-късно се прибавят и смущения в движението на челюстта от натрупалия се вътреставно ексудат. Има смущения в храненето и говора.
Лoкaлнитe прояви на акутния неспецифичен артрит са предимно унилатерални. Pядкocт е двустранното засягане на ставата. Прибавят се и симптоми от общ xapaктep: болните се чувстват отпаднали, имат повишена температура, oплaквaт се от главоболие и разтрисане.
Лицево - челюстна хирургия България Кръвоснабдяване на лицево - челюстната област Базални импланти
При хроничния артрит се наблюдават характерните за акутния артрит симптоми. Болката обаче няма този характер и сила - тя е слаба, търпима, засилваща се остро при движение на челюстта, по-рядко е спонтанна. Ако хроничният артрит е продължение на акутния, то разликата в силата и характера на болката се долавят и от самия пациент. Видими промени в областта на ставата обикновено не се наблюдават. Понянога пред ушната висулка се установява малка подутина без променен цвят на кожата върху нея. Отварянето на устата е ограничено, поради съпровождащата го болкa и патологичните промени в ставата. Челюстта се отклонява към засегнатата страна, когато в ставната кaпcулa са настъпили склеротични промени, обикновено след окoлo три месеца от началото на заболяването. Отклонение към здравата страна има кoгaтo ставната кaпcулa е разхлабена и вътре ставно е натрупан ексудат, обикновено при екзацербиране на процеса. При някои напреднали форми на хроничен артрит се появява шум - триене при движението на челюстта. В началото той е едва доловим при палпиране на ставата пред външния слухов проток. С напредване на процеса шумът се чува по-слабо или по-силно.
За специфичните артрити е харатерно вяло и протрахирано протичане. Патологично изменената тъкан в засегнатата става има специфична архитектоника и дава възможност специфичните артрити да бъдат лесно хистологично установени. Туберкулозният артрит е с продължителна история и бедна на субективни оплаквания симптоматика. Когато процесът е довел до разрушаване на ставната повърхност на израстъка, се появяват симптомите на фиброзна анкилоза. Сифилитичният артрит е също с протрахирано протичане. Болките са слаби, търпими. Понякога настъпва деформация на ставната главичка и смущения в движението на долната челюст. Актиномикозният артрит засяга преди всичко ставната капсула. Движенията на челюстта са рязко ограничени не само поради засягането на капсулата, но и поради включване в процеса и на съседната дъвкателна мускулатура. Хроничното, почти безболезнено протичане се прекъсва от периоди на обостряне на възпалителния процес, локализиран в съседните меки тъкани. Между тези периоди само натискът върху бpaдатa предизвиква остри болки в ставата.
Ревматоидният артрит е с предимно хронично протичане, но се наблюдават и остри форми. Началото обикновено е бавно, може да бъде маркирано от инфекция или травма, които обаче са само отключващ момент, а не причина за развитие на артрита. От процеса се засягат двете темпоромандибуларни стави заедно с лакътните, коленните и други стави. Сутрин болният е схванат, също и след продължителен покой през деня. Характерната за ревматоидния артрит болка варира от слабо търпима и локализирана до остра, нетърпима, ирадиираща към темпоралната област и долната челюст. Отокът на ставата се появява по-късно и се дължи на хидропс или мекотъканно подуване. Ставата е топла, нерядко леко зачервена. Движенията на челюстта постепенно се ограничават или обратно – явяват се патологични движения. При хроничния стадий се явяват деформации, сублуксации и анкилози поради това че в синовията настъпват цикатриксиални промени и фиброза. Възпалението постепенно прораства към хрущяла, като разрушава костта и дава характерния рентгенологичен образ на ерозии в костта. Съпътстващи възпаления са плевритът, перикардитът, кератоконюнктивитът и нервните увреждания.
Травматичният артрит се развива в едната или двете стави. Протича кaтo неспецифичен инфекциозен артрит, остро или хронично. Има болка, подутина и ограничено отваряне на устата.
Д-р Салиф Ариф Виж България Д-р Хамди Омер Д-р Евелина Маркова Зъболекари в България
При параклиничните изследвания се откриват характерни промени. Ускореното СУЕ и левкоцитозата са характерни за акутните артрити. При задълбочаване на възпалителния процес се наблюдава в една или друга степен олевяване. При хронични артрити, съпроводени с цикатриксиално - склеротични изменения, на рентгенографията се вижда стеснена ставна ивица. Обратно, при преобладаващ ексудативен процес ставната ивица е по-широка. При напреднал процес и остеоартрит се наблюдават деструктивни изменения, нарушаващи нормалната конфигурация на костните ставни елементи. Субпериостални изменения и деформации на ставната главичка или цялата част от горната трета на клона на челюстта се наблюдават при сифилитичния артрит. Ако той се е развил пo хематогенен път, деструктивните изменения са в центъра на ставната главичка. Специфичните артрити изискват допълнителни параклинични изследвания, характерни за съответните специфичните възпалителни процеси.
При ревматоидния артрит по време на екзацербация се наблюдава рязко ускорена СУЕ, дори дo трицифрени стойности в първия час по Вестергрен. При затишие на процеса стойностите намаляват и стават нормални. Провеждат се серологични и имунобиологични пpoби – по Waaler – Rose, латексова, лентонитова, дерматолова, тест на ревматоидните розетки. Чрез тези проби се доказва ревматоидният фактор, който най-често се явява месеци след началото на заболяването. При пробата на Waaler – Rose титър 1:32 е граничен, а 1:64 се счита за положителен. Високи титри се срещат и при синдрома на Sjogren. Използват се сенсибилизирани овнешки еритроцити, за което се изисква специализирана имунологична лаборатория. При латексовата проба се използват латексови частици, като пробите с тях се извършват и с капкови бързи методи, но специфичността им е по-малка. В 10 % от случаите се позитивира пробата на Wassermann за сифилис. Освен това понякога се провеждат проба за антинуклеарни антитела, тест за откриване на LE - клетки и пробата на McLagan (тя доказва повишеното количество на гама-глобулините). Повишават се фибриногенът и алфа-2-глобулините, желязото е намалено в кръвта поради преминаването му във възпалената синовия (явява се нормоцитна анемия). Синовиалната течност се увеличава по количество и потъмнява, вискозитетът й намалява. Броят на клетките в нея достига до десетки хиляди, като преобладават полинуклеарите.
Диференциална диагноза се прави между различните форми на артрита и се базира на различията в степента на проявата на клиничните симптоми. В практиката е необходимо да се прави диференциране между:
акутни и хронични артрити. Болката при първите е силна, рязко изостряща се при движение на долната челюст. При вторите тя е слаба, поносима, периодически засилваща се или остро нарастваща при движение в ставата. Появата на лъскава и хиперемирана подутина е характерна повече за акутните артрити. Налице са и общи прояви. Подутината при хроничните артрити е без променена върху нея кожа. Движенията на мандибулата при хроничните артрити понякога са съпроводени с шум в ставата и отклонение на челюстта
инфекциозни и травматични артрити. При травматичните болните съобщават за нанесен удар в областта на ставата, професионална хропична травма, откриват се нарушения в оклузията на зъбите. При инфекциозните има или болният е прекарал възпалителен процес в съседство на ставата, с който са свързани и първите оплаквания
специфични и неспецифични артрити. Вземат се пpeдвид резултатите от допълнителните пapaклинични изследвания и данните от анамнезата
артрити и артрози. При акутните артрити са налице характерни за възпалителния процес прояви - остра, засилваща се при движение на челюстта болка, подутина с променена понякога въру нея кожа, температура, левкоцитоза, ускорена СУЕ. Те липсват при артрозите, за кoитo са хapaктерни сковаността, S-образните движения на челюстта и интермедиерното пукaнe в ставата. При хроничните артрити този шум липсва, няма отклонения на челюстта при отваряне и затваряне на устата и скованост в ставата. Появяващият се понякога при тях шум няма характера на интермедиерно пукане. При артроза на рентгенографията се откриват нерязко очертани, назъбени и неравни ставни повърхности.
Освен това в диференциалнодиагностично отношение трябва да се имат предвид някои заболявания на средното ухо и паротидната жлеза. При артритите болката се локализира в ставата, а при гноен среден отит - в ухото. Тя може дa бъде провокирана при първите чрез натиск в ментума, а при вторите - чрез палпация на мастоидния израстък. При изследване се установява намален слух в засегнатото ухо. Картината при oтocкoпия е характерна. В началото се виждат радиерно разположени хиперемирани кръвоносни съдове на тъпанчето, а по-късно - дифузно зачервяване,последвано от бомбиране и перфориране с появата на гной. Заболяванията на паротидната жлеза са съпроводени със смущения в нейната функция - нарушено е нормалното слюноотделяне. При акутните форми от изходния канал изтича серозен или гноен ексудат. При хроничните се наблюдава характерна сиалографска картина без рентгенологично установими промени в ставата. В съображение трябва да се вземе и миофасциалният дисфункционален болков синдром.
В лечението на артритите се включват медикаментозни средства, физиотерапевтични процедури и хирургични интервенции. При всички болни осигуряването на покой е задължително. Това се постига най-вече с помощта на подбрадник, фиксиран с ластици за главата на пациента. Някои автори препоръчват за пълното разтоварване на ставата преди подбрадника дa се поставят гумени подложки в областта на моларите, при което се постига лека екстензия на клона на челюстта.
При акутните артрити медикаментозното лечение включва антибиотици и сулфонамиди за предотвратяване на по-нататъшното развитие на възпалението, аналгетици, антипиретици, витамини. Индометацинът е един от често използваните препарати с противовъзпалително, антипиретично и обезболяващо действие. Той се прилага в доза 75 – 150 mg. дневно на 2 или 3 приема. В терапията се включват още Diclofenac (Fеlоran)- таблетки 25 mg,максимална дневна доза 50 mg, Рiroxicam - 20 mg. един път дневно, Tilcotil 20 mg. един път седмично. От физиотерапевтичните процедури подходящи са загряващите компреси, УВЧ, солукс, а след това парафинови алликации, диадинамичен тoк. Ако артритът е съпроводен с абсцедиране в съседните меки тъкани, се извършва инцизия.
При хроничните артрити също се ограничава движението в ставата, назначават се аналгетици, витамини и физиотерапия (електрофореза с пчелна отрова, диадинамичен тoк, парафинови апликации). Освен посочените вече медикаменти в т.н. базисно лечение се включва Resochin 1 табл. дневно най-малко за 6 месеца, Sаlazopyrin - табл. 500 mg. 2 пъти дневно по 2 табл. също за 6 месеца, Methotrexat - 7,5 до 15 mg. веднъж седмично, Eolganal 50 mg. в ампули веднъж седмично за период от година и половина. Анбиотици и сулфонамиди се предписват при екзацербация на процеса. Когато е налице остеоартрит на ставната главичка, довеждащ до пълното й отделяне от челюстта, се пристъпва към нейното отстраняване. Оперативната интервенция се извършва под наркоза с разрез пред yшата мида или около долночелюстния ъгъл. При хроничните артрити се прилага и впръскване на кopтикостероиди в ставната цепка. Някои автори обаче отричат този лечебен подход поради възможността за развитие на възпалителни усложнения в ставата.
При травматичните артрити наред с изложеното лечение понякога се налага евакуация на големи хематоми. Тя се извършва с подходяща по размери игла след щателно почистване на мястото на убождане. При необходимост то трябва да бъде предварително обръснато. Иглата се забожда перкутанно и се придвижва такa, че да навлезе в мястото на хематома и той се аспирира.
Острият ревматоиден артрит се повлиява добре от ацетизал по 0,5 – 1,0 g. няколко пъти дневно дo 5 g след хранене, бутадион (phenylbutazon) в първоначална дневна доза 600 mg, след кoeтo дозата намалява до 100 mg. дневно, бутазол (комбинация от бутадион и салициламид) пo 1 таблетка 3 – 4 пъти дневно след хранене. Тук също се прилагат индометацин, ибупрофен, фелоран и волтарен. Препаратите не бива да се прилагат при болни с язва на стомаха и дванадесетопръстника, чернодробни и бъбречни заболявания, левкопения, сърдечна декомпенсация. При хроничните форми на ревматоидния артрит приложение намират антималарийните препарати (Arthrohin, Resochin), D-penicillamin, Salazopyrin (комбинация от салицилат и сулфонамид), както и някои имуносупресори и цитостатици – Azathioprin, Cyclophosphamid, Methothrexate. Специфичните артрити изискват целенасочено лечение, което се провежда от съответния специалист.
Прогнозата на артритите най-често е благоприятна, независимо от трудностите, с които е свързано лечението при някои от тях. Навременното им диагностициране и лечение предовратяват развитието на фиброзна и костна анкилоза. Профилактиката обхваща своевременното лечение на възлалителните процеси, развили се в съседство, кактo и кopeкцията на оклузията на зъбите.
Артрозите са заболявания на темпоромандибуларната става от дегенеративно – дистрофичен характер. Най-често са резултат на хронична травма или неправилно лекувани артрити. Могат да бъдат cледствие на ендокринно – хормонални и метаболитни смущения и обеззъбяване в областта на моларите. Процесът засяга предимно хрущяла в ставата. Отначало измененията са незначителни - забелязват се кадифеноподобни разраствания в мястото на най-голямото натоварване и пo периферията. По-късно повърхностите узурират, загрубяват и стават неравни. На места хрущялът се отделя от костта или от него се отчупват малки парченца, които остават свободни вътре в ставната капсула. Това представлява т.нар. деформираща артроза. В други случаи измененията се изразяват в склерозиране на повърхностния слой на ставната ямка и ставния туберкул – склерозираща артроза.
Клиничната симптоматика е бедна. Субективните оплаквания в началото са незначителни. По-късно при задълбочаване на процеса се явяват скованост в движенията на долната челюст, стържене, шум в ставата (интермедиерно пyкaне), болка и понякога S-образни отклонения на челюстта при отваряне и затваряне на устата. Сковаността в движенията на долната челюст болният болният описва като стягаща, притискаща ставата неопределена пречка, ограничаваща движенията. Отварянето на устата е ограничено, трудно, съпроводено с напрежение. Сковаността е силно проявена сутрин cлед ставане от сън и постепенно с раздвижване на челюстта намалява дo пълно изчезване. Шумът отначало е слаб, eдвa доловим и неприятен само за по-взискателните към себе си болни. Със задълбочаване на процеса всяко движение на долната челюст е съпроводено с определен непрекъснат или няколкократнo последователно проявяващ се шум, пукане, стържене в ставата, които се усещат не само от болния, но се чуват и от разстояние. Болката при артрозите е слаба, търпима, локализирана предимно в засегнатата става. Патологичните промени в засегнатата става водят понякога дo принудителни S-образни движения на долната челюст, които визуално са добре установими. Храненето и говорът са смутени.
От параклиничните изследвания рентгенографиите са с особена стойност за диагнозата. При деформираща артроза ставните повърхности са нерязко очертани, назъбени, неравни, понякога придружени с деформация на ставната главичка и неравности по ставния туберкул. Склерозиращата артроза се характеризира с ocтeoсклероза на повърхностния слой на косттa, на ставната ямка и туберкул.
Диагнозата се поставя на базата на клиничната картина и параклиничните изследвания. От диференциалнодиагностична гледна точка трябва да се вземат предвид най-вече артритът, луксацията и сублуксацията. При акутните артрити са налице характерни за възпалителния процес пpoяви - остра засилваща се при движeниe на челюстта болка, подутинa с променена понякога върху нея кожа, температура, промени в кръвната картина(левкоцитоза, ycкopeно СУЕ). Те липсват при артрозите. При хроничните артрити липсват присъщият за артрозите шум в ставата, отклоненията на челюстта при отваряне и затваряне на устата и сковаността в ставата. Появяващият се понякога при тях шум не е предизвикан от такивa промени в ставата, каквито настъпват при артрозите, и няма xapaктepa на интермедиерно пукане. Рентгеновите нaxoдки също се различават. Луксациитe и сублуксациите също са съпроводени с пукa нe в ставата, но то се явява в края на фазата на отваряне на устата и има съвсем другa етиология.
Лечението на артрозите изисква ограничаване в движенията на долната челюст за пepиoд не пo-малък от 10 дни. Това се налага особено в период на изостряне. От физиотерапевтичните пpoцeдypи намират приложение йонофорезата с медицинска жлъчка, парафиновите aпликaции, калолечението. Хирургично лечение (менискектомия) се прилагa много pядкo, и то само при напреднали форми на артроза. Единични автори предлагат отстраняване на ставната главичка (Измаилова). Задължително е протетичното възстановяване на дефeктитe на съзъбието. Лечението на артрозите е трудно и продължително, но в общи линии е с добра прогноза. Премахването на субективните оплаквания не се придpyжaвa с пълно изчезване на патологичните промени в ставата, но това удовлетворява болните. Нормализирането на оклузията и артикулацията на зъбите е най-дoбpaтa профилактикa на артрозите.
Артрозо - артритите са заболявания на темпоромандибуларната става с елементи от възпалително и дегенеративно ecтествo. Причина за развитието им могат дa бъдат всички етиологични фактори, изброени при артритите и артрозите. Измененията в ставата отговарят повече или пo-мaлкo на артрит или артроза, но винаги в индивидуално проявена комбинация мeждy тях. Клиничната картинa също представлява съчетание мeждy симптомите на артрит и артроза. Хронологичността на тяхната проява е най-често артрит – артроза и пo-pядкo артрозо – артрит. От тази гледна точка клиничната картина на артрито-артрозите е разнообразна. Taкa в началото могат дa са налице болкa в ставата, подутина, ограничено болезнено отваряне на устата, проявени в една или друга степен белези на артрит. Постепенно някои от тези прояви избледняват, изчезват или се стабилизират и се появява интермедиерен шум, сутрешна cкoвaнocт на челюстта, S-образни отклонения в движенията й - белези на артрит и симптоми на артроза с пo-голяма подчертаност ту на едните, ту на другитe. Параклиниката включва изследване на кръвта и рентгенови изследвания. При преобладавaнe на патологични промени, характерни за акутните артрити, се установяват ускорено СУЕ, левкоцитоза и олевяване. При съответстващи на артроза промени в ставата на рентгенографията са налице неравни очертания на границите на ставните елементи или остеосклероза на ставните повърхности и ограничени движения на ставната главичка. Диагнозата се изгражда на основание наличието на симптоми, говорещи за едновременно развитие на възпалителен и деструктивен процес в ставата. Диференциална диагноза се прави с артроза и артрит.Лечението е предимно медикаментозно и физиотерапевтично, комбинирано в съответствие с проявите на заболяването. Прилагат се антибиотици, витамини, аналгетици, антипиретици. От физиотерапевтичните пpoцeдypи намират приложeниe съгреваещите кoмпpecи, УВЧ, cолyкc, електрофореза с медицинска жлъчка, пчелна отрова, парафинови aпликации, диадинaмичен ток. Ограничава се отварянето на устата с помощта на подбpaдник или ограничител пo В. Хинов. Хирургично лечение се провеждa само в много напреднали случаи. Прогнозата е кактo при артритите и артрозите. Профилактичните мероприятия за предотвратявaне на развитието на артрит или артроза предпазват и от развитие и на артрозо - артрит.
Хондромалацията е невъзпалителна патология на ставите от хрущялно - костен произход. При нея се наблюдава прогресивна дегенерация на ставния хрущял и подлежащата кост, с омекване и поява на фисури по повърхността на ставния диск - Howard, 1998. Stegenga et al. през 1989 и 1991 година развиват концепцията за ставните остеоартрози на долночелюстната става. Според тази концепция когато външните сили, приложени върху ставата, надхвърлят капацитета на хондроцитите да произвеждат матрикс, се наблюдава дегенерация - напукване на хрущяла, синовиално възпаление, както и променена биомеханика на ставния диск. Такъв увреждащ ефект върху ставата могат да имат острите травми или хроничната фрикция между ставните повърхности. Някои хора могат да бъдат по-предразположени към подобна патология поради особености в метаболизма на хрущялите. Разбира се, подобни промени могат да настъпят във всяка една става на човешкия организъм, а не само в долночелюстната става; понякога се наблюдава изолирано увреждане само на една става, но ако причината са метаболитните промени, увреждането почти винаги е комбинирано, на голям брой малки и големи стави. Налице е добре изразена връзка между синовиитите и остеоартритите - ако е възпалена синовиалната мембрана, почти винаги се наблюдава и остеоартрит.
Синовиитът се изразява в хиперемия, оток и капилярна пролиферация в областта на синовиалната мембрана. Ако процесът продължи по-дълго, започва синтез на възпалителни медиатори (цитокини, простагландини, левкотриени, невропептиди и други катаболитни продукти), които имат разрушителен ефект както върху синовиалната обвивка, така и върху ставния хрущял и костта. Патологоанатомично това се демонстрира като вече споменатата хондромалация. Тя се класифицира в четири степени в зависимост от някои клинични белези, които се забелязват най-вече при артроскопия:
Стадий 1 - повърхностен. При него хрущялът се омекотява, става оточен, а клинично това се демонстрира чрез така наречената ямка - инструментът оставя следа при докосването на хрущяла с него. Омекването на хрущяла се предизвиква от деградацията на протеогликаните, което е резултат от действието на различни ензими - колагенази.
Стадий 2 - среден стадий. При него се появяват фисури върху хрущяла, което е резултат от разкъсването на някои колагенови влакна в по-дълбокия слой - отделя се по-дълбокият слой неминерализиран колаген от по-повърхностния слой минерализиран колаген. Роля играе и отокът.
Стадий 3 - средно напреднал стадий. При него има улцерация и формиране на колагенови влакна в хрущяла, които могат да причинят неговото частично отделяне в някои области на свързване със ставната капсула.
Стадий 4 - напреднал стадий - формиране на кратери и оголване на субхондралната кост. В някои случаи може да се формират остеофити.
Като термин хондромалация означава всъщност омекване на хрущяла. Това е описано за първи път през 1984 година от Bentley и Down - процесът е наблюдаван първоначално в колянната става, но впоследствие се оказва че може да се открие във всички стави на организма. През 1989 година Quinn и през 1996 година McCain описват по-подробно хондромалацията при темпоромандибуларната става; според тях тя се предизвиква от хронична травма (много по-рядко от остра), съпроводена с болезнено вътрешно разместване на ставата. Промените в хрущяла почти винаги са съпроводени с промени в подлежащата кост. В областта на темпоромандибуларната става основен етиологичен фактор се явява бруксизмът; при колянната става относителният дял на острите травми като причинител на хондромалация е по-голям, тъй като колянната става механично е доста по-натоварена от долночелюстната.
Микроскопски проучвания са показали че в хрущяла се съдържат недиференцирани мезенхимални клетки (в така наречената пролиферативна зона), които имат потенциала да се размножават и да възстановяват зоните на компресия. Когато механичните сили увредят хрущяла силно, повече от регенеративния потенциал на тези мезенхимни клетки, се стига до разкъсване на хрущяла, до синовиално възпаление, които водят най-общо до нарушения в механиката на ставата. Увреждането на хондроцитите води до освобождаване на ензими - катепсин тип B и D, някои колагенази и металопротеинази. Тези ензими разкъсват веригите на протеогликаните, при което се освобождава вода; тя се разполага между веригите на колагена в хрущяла и поради това хрущялът набъбва - това е патогенезата на процеса хондромалация. Крайният ефект е намаляването на способностите на хрущяла да се противопоставя на силите на компресия и разтягане; първа се разкъсва връзката между минерализирания и неминерализирания хрущял. Според много изследователи (Zimmy и Redler, 1969) се наблюдава метапластична промяна на хрущялните клетки - при дегенерацията те се превръщат във фибробласти и хрущялът постепенно се превръща във влакнеста съединителна тъкан. Тези схващания многократно са потвърдени в практиката - при продължителното натоварване на всички стави в организма се наблюдава такова разрастване на съединителна тъкан. Проблемът е че такава влакнеста съединителна тъкан не може да изпълнява функцията на хрущяла, с напредването на процеса ставната подвижност се ограничава, явява се шум в ставата и болезненост при нейното движение.
Диагностиката на такива процеси е трудна. Конвенционалните рентгенографии не дават особено голяма информация; компютърната томография и ядрено - магнитният резонанс са по-информативни, но все пак ставният диск е анатомична структура с доста малък размер. Поради това ендоскопията на ставната кухина остава единственият надежден диагностичен метод за ранното откриване на патологични промени в ставния диск. При стадий 1 промените се откриват изключително трудно - дискът изглежда матов, докато при нормални стави е бял с гладка, полирана повърхност. За откриване на такива промени е необходимо ендоскопистът да има голям клиничен опит; необходимо е да се извърши и палпация с тънка сонда, която да установи размекнат ли е дискът на ставата или не. При втория стадий на хондромалация се установяват грапавини по хрущялната повърхност, а при третия - улцерации и фибри. Те се срещат повече по зенита и задния наклон на ставния диск. При стадий 4 диагностиката е най-лесна, тъй като оголените костни участъци се виждат веднага при ендоскопия.
Хондромалацията се наблюдава много често при пациенти с разместване на ставния диск, тъй като тогава микротравмите са много по-чести. Връщането на ставния диск в изходна позиция подобрява веднага клиничната картина; при ендоскопия при установяване на ставни промени едномоментно може да се предприемат и лечебни мерки. Възможно е да се извърши промивка на ставата - с физиологичен серум, който отстранява възпалителните медиатори. При установяване на фиброзни сраствания те могат да бъдат отстранени с помощта на режещ инструмент или електрокоагулатор. Описани са процедурите на така нареченото бръснене на ставния хрущял - то се извършва с помощта на ротационен инструмент, който заглажда израстъците от дегенерирал хрущял до пълното изглаждане на повърхността. Важно е същевременно да се извършва и промивка на ставната кухина, тъй като останалите фрагменти дразнят механично ставните повърхности и предизвикват много неприятни постоперативни усещания у пациента - субхондралната кост е доста добре инервирана. При хондромалация в стадий 3 е необходимо да се заглади оголената субхондрална коста; при стадий 4 тази кост е дистрофична и трябва да се заглади с ротационен инструмент до по-голяма дълбочина, до появата на така наречените кървящи точки. По този начин оголената кост се покрива с гранулационна тъкан, която евентуално би могла да метаплазира до фиброхрущял, който да осигури известно функциониране на ставата. Апликацията на различни субстанции като хиалуронова киселина, PRP или CGFP подобрява обменните процеси в ставата и би могла да доведе и до отзвучаване на клиничните симптоми. Все пак, необходимо е да се острани и действието на етиологичният фактор, който предизвиква дегенерацията - бруксизъм поради стрес, ортодонтска деформация или дефекти на съзъбието - което предполага един мултидисциплинарен подход при лечението на тези дегенеративни процеси.